Aktivity a okolí

Výlety a turistika

Rozhledna na Žalý, která byla vybudována roku 1892 z kamene v neogotickém stylu. Měří 18 metrů a je z ní nádherný výhled do všech světových stran. Za dobré viditelnosti, je vidět až do Prahy. Ze Strážného se k ní dostanete buď autem na Benecko. Z parkoviště je to cca 300 metrů pěšky, nebo sedačkovou lanovkou z Herlíkovic, která vás vyveze až téměř k rozhledně.
Výstup na Sněžku /1602m.n/ Na Sněžku, naší nejvyšší horu se dostanete též dvěma způsoby. Buď autem do Pece pod Sněžkou, která je 40km vzdálená a ze které je vybudovaná kabinová lanovka až na samý vrchol. Nebo vyrazíte ze Strážného po svých a to přes Hříběcí boudy, Dvorskou boudu, Bufet na rozcestí, odkud je již vidět vrchol Sněžky, dále Výrovka, Luční bouda a Sněžka. Výlet je to na celý den a doporučuje se správná obuv, neboť stezka vede po kamenitých cestách a je dlouhá okolo 30km tam a zpět. Po cestě je spousta příležitostí k občerstvení a mnoho rozmanitých pohledů na okolní krajinu. www.snezkalanovka.cz , www.horasnezka.cz
Pramen Labe
K prameni Labe, jedné z největších evropských řek, která pramení asi 1km od Labské boudy se dá dostat ze Strážného několika způsoby:
1.na kole po cyklostezkách měřící 60 km tam i zpět,
2.nebo pěšky ze Špindlerova Mlýna 22km,
3.pěšky s lanovkou 19km.
Nedaleko pramene Labe se také nachází Pančavský vodopád nebo třeba mohyla Hanče a Vrbaty, kteří zde tragicky zahynuli roku 1913. více na www.pramen-labe.cz.

Technické zajímavosti a kultura

Přehrada ve Špindlerově Mlýně
V okolí obce Strážné je i mnoho zajímavých míst, jako je třeba Špindlerovská přehrada, která je nejvýše položená na Labi. Tato přehrada je od základů vysoká 41 metrů, v koruně dlouhá 154 metrů, celkový objem nádrže je 3,292mil.m3 a maximální zatopená plocha činí 26,78 ha. Špindlerovská přehrada skýtá nespočet možností letního vyžití jako je třeba rybolov, půjčovna lodiček, nebo třeba extrémní sporty jako je přemostění na laně ve výšce 25m nebo zoorbing do vody, které zprostředkuje www.yellow-point.cz. Autem od našich penzionů je to cca 20minut.
Krkonošské muzeum Kámen a život ve Vrchlabí
Krkonošské muzeum ve Vrchlabí bylo založeno r. 1883 jako Riesengebirgsmuseum rakouským Krkonošským spolkem, aby „probádalo přírodu, dějiny i člověka Krkonoš a shromažďovalo sbírky toto dokládající. Od r. 1966 je zřizováno Správou KRNAP, sídlí v budově bývalého Augustiniánského kláštera a pečuje o více než 32.000 evidenčních čísel sbírkových předmětů z různých oborů společenských a přírodních věd. Jejich prostřednictvím představuje Krkonoše veřejnosti ve stálých expozicích, na výstavách, v rámci doprovodných programů a akcí. Navštívit jej můžete od úterý do neděle 8-17hodin. Ze Strážného jste autem ve Vrchlabí za 12 minut.
Historie českého lyžování v Jilemnici
V Krkonošském muzeu v Jilemnici je stálá expozice počátků lyžování v čechách a hlavně v krkonoších. Je tu spoustu exponátů prvních ski, výstava sněžnic, promítá se zde i krátké video prvních jilemnických lyžařských závodů a je tu mnoho zajímavostí ohledně tohoto sportu.
Otevřeno mají denně od 8-17 hod. www.kmjilemnice.cz

Sport a wellness

Lyže, kola, fitness, tennis, golf, squash, paragliding, bazény, bowling, jízda na koni, petanque, snowtubing, bobové dráhy.
http://www.hory-krkonose.cz/sport/
To vše jsou sporty, které lze jak v létě tak v zimě provozovat ve Strážném a jeho okolí. Nabídka je opravdu bohatá a záleží jen na vás, jak strávíte váš volný čas. V zimě převažuje jak klasické lyžování tak i to sjezdové. K mání jsou kilometry a kilometry běžeckých a sjezdových tratí různých obtížností. Po lyžování je ideální zrelaxovat ve finské sauně s vířivkou, kterou nabízí Penzion Exnar, nebo v krytém aquaparku 20 min. autem ve Špindlerově mlýně.
www.snowhill.cz/herlikovice/
www.strazne.eu
Dětský vlek kolonka
Je to krásný plácek, který ocení nejen začátečníci, ale hlavně děti. Ty tu mají k dispozici dva větší vleky a jeden provázkový vlek s lyžařskou školkou. www.xski.cz Je tu stylové občerstvení s posezením, které v oblibě využívají převážně rodiče sledující svoje ratolesti. Každoročně se zde koná karneval pro děti i dospělé a k dispozici je i půjčovna masek. Toto setkání s Krakonošem provází bohatá tombola a třeba i hod kohátem. Vlek" kolonka" je skvělé místo pro rodiny s dětmi a leží jen pár metrů od penzionu Alpský dům.
Tenis
V létě je k mání hned několik příležitostí, kde si zahrát. Hned za lesem 200m od penzionu Exnar je u přilehlé Liberecké boudy www.libereckabouda.cz krásný tenisový kurt s umělým povrchem. Kousek od centra Strážného asi 250m od Alpského domu jsou dva nově zrekonstruované kurty s umělým povrchem třetí generace s přilehlým fotbalovým hřištěm na malou kopanou. V zimně musíte za tenisem do nedalekého Vrchlabí 10min autem, kde jsou dva kryté antukové kurty.
www.libereckabouda.cz
Bobová dráha ve Špindlerově Mlýně
Tato bobová dráha patří mezi jednu z nejlepších u nás, ale i ve světě. Je určená pro vyznavače sportovní jízdy, ale i pro děti od dvou let v doprovodu rodičů. Boby jsou určeny jak pro jednu tak pro dvě osoby. U bobovky jste za 30 min autem od obou penzionů a nachází se hned vedle hotelu Harmony ve Špindlerově mlýně. Je to jedna z nejvyhledávanějších atrakcí v okolí našeho ubytování.
www.bobovka.cz
Aqua park Špindlerův Mlýn
Tento moderní vodní park s výhledem skrze prosklenou stěnu přímo na sjezdovky je vybaven třemi tobogány včetně člunového tobogánu, divoké řeky, vlnobitím a whirlpoolem o teplotě 33°C, rekreačním bazénem jak pro dospělé tak pro děti. K dispozici je i relax zóna včetně sauny. Občerstvení je přímo u bazénu. Více informací naleznete www.aquaparkspindl.cz
Cykloturistika je dnes stále populárnější aktivní prožití dovolené. V Krkonoších je mnoho cyklotras nebo cykloturistických tras. Rozdíl mezi nimi je v tom, že cyklotrasy jsou značené cesty, které mohou vést i po normálních komunikacích, zatímco cykloturistické stezky vedou po nezpevněných cestách kopcovitým terénem s táhlými kopci a přenádhernými výhledy na okolní přírodu.
Bike park
Pro náročnější bikery se ve Sv.Petru nenanachází jen Bike park turistické úrovně, měřící 7km s převýšením 430m, ale také závodní freeride deep forest, nebo 75m dlouhý Pump track se spoustou vln a klopených zatáček. Park je v provozu od 28 května.
http://www.skiareal.cz/spindl-bike-park

Tip: V Krkonoších je značeno 27 horských cykloturistických stezek. Nejhlavnější spojuje Harrachov se Žacléřem /71km/ a má značení 1A. Další značené cyklotrasy naleznete na www.hory-krkonose.cz